Web Sitenizi Google’a Nasıl Eklersiniz?

Web sitenizin Google arama motorunda yer alması son derece önemlidir. Sitenizi kurduktan sonra yapmanız gereken bazı basit adımlar bulunmaktadır. Sitenizi Google’a nasıl ekeyeceğinizi anlatacağım.

Sitenizin Google’da yer alıp almadığını anlamak için arama alanına “site:siteadresi.com” yazmanız yeterli olacaktır. Sitenizin dizinlerde yer almaması için bir kaç neden bulunmaktadır.

  • Sitenizi yeni açmış olabilirsiniz.
  • Sitenize bağlantı veren siteler bulunmamaktadır.
  • Siteniz taramaya kapalı olabilir “noindex” eklemiş olabilirsiniz. Header bölümünde bu kodu görürseniz Google’a sitenizi kapatmışsınız demektir.
  • Oluşturmayı engelleyen sorunlar bulunabilir.

Sitenizin Google arama motoru dizinlerinde yer alması için her hangi bir ücret ödemenize gerek bulunmamaktadır. Google dizinlerinde yer almasını sağlamakta son derece kolaydır. Sitenizi Google’a göndermeseniz dahi dizinlere dahil edilecektir. Lakin sitenizi açtığınızda hemen dizinlerde yer almasını isterseniz sırası ile yapmanız gereken adımlar;

  1. Gmail adresine giriş yaparak bir Gmail hesabı oluşturmak.
  2. SEARCH CONSOLE’A KAYDOL linkini tıklayarak sitenizi eklemek.
  3. Robots.txt dosyanızı ve sitemap haritanızı oluşturmak. Daha fazla bilgi için Site Haritası oluşturma ve Robots.txt dosyası oluşturma adımlarını izleyebilirsiniz.

Bu adımları tamamladıktan sonra artık siteniz Google dizinlerinde yer almaya başlayacaktır.

Ek alternatif olarak : Google’a adresinizi ekleyin linkinden sitenizin arama dizinlerine dahil edilmesini talep edebilirsiniz.

Search console kullanımını detaylı olarak ilerleyen derslerimizde inceleyeceğiz.