Web Site Yükleme Hızı SEO Çalışmalarını Nasıl Etkiler?

Google, her geçen gün kullanıcı deneyimine daha fazla önem vermektedir. Kullanıcıya verilen önemden dolayı düne kadar SEO çalışmalarında üstünde durulmayan web site yükleme hızı bir SEO kriteri haline gelmiştir.

SEO çalışmalarında başarılı olabilmek için artık SEO uzmanlarının kullanmış olduğu sunucuların özelliklerine de dikkat etmesi gerekmektedir.

Yaptığımız incelemelere göre internet kullanıcıları 5 saniyenin altında bir sayfa yükleme hızına sahip olan web siteleri terk edip arama sonuç ekranında yer alan diğer web sitelere girmektedir. Bu durum sürekli tekrarlandığı zaman arama motoru örümceklerine ilgili web sitedeki içeriğin kalitesiz olduğuna dair sinyal gönderilir ve serp sonuçlarında sıralama kaybı yaşanır.

Kısacası makale içerisinde yer alan bilgiler ne kadar kaliteli olursa olsun eğer kullanıcılar sayfanın yüklenmesini beklemeden arama ekranına geri dönüyorsa SEO çalışmalarından başarı elde etmeniz mümkün değildir. Bu sayfa yükleme hızının bir sıralama kriteri olduğunun göstergesidir.

Sayfa yükleme hızının her geçen gün daha önemli hale gelmesinden dolayı web site sahiplerinin sayfa yükleme hızlarını kontrol etmesi, yükleme hızının düşmesine neden olan sorunları ortadan kaldırması gerekmektedir. Henüz web sitenizin sayfa yükleme hızını test etmediyseniz bir Google aracı olan Google PageSpeed Insights aracını kullanabilirsiniz.

Google PageSpeed Insights üstünden yaptığınız analiz sonucunda sayfa hızının eğer %85 değerinden daha düşükse bu bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesidir. Alt kısımda sizlere çeşitli öneriler sunulacaktır. Bu önerilere göre düzenleme yaparak sayfa yükleme hızınızı arttırabilir ve serp sonuçlarında daha iyi sıralama alabilirsiniz.

Sayfa Yükleme Hızını Nasıl Arttırabilirim?

  • Web sayfalarının düşük bir hızla açılmasının en büyük nedeni sunucunun yeterli kapasitede olmamasıdır. Eğer sunucu hızınız düşükse daha iyi özelliklere sahip olan başka bir sunucuya geçiş yapabilirsiniz.
  • Web sitede yer alan görseller boyutları yüksek olduğu zaman sayfanın geç yüklenmesine neden olur. Görsel optimizasyonu yaparak görsel kalitesini bozmadan boyutlarını düşürün. Bu sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayacaktır.
  • Sunucuda çok sayıda sitenin barındırılması yüksek trafiğe neden olur. Siz pahallı olmasından dolayı kaliteli bir sunucu aldığınızı düşünebilirsiniz ancak yüksek trafikten dolayı sayfa yükleme hızınız düşük olabilir. Bu tip durumlarda sayfa hızını arttırmak için daha az web siteyi barındıran sunucular tercih edilmelidir.
  • Kullanıcıların sürekli olarak tarayıcıları tarafından aynı şeyi yüklememesi için önbellekleme sistemini kullanın. Önbellekleme sistemi sayfanızın ciddi anlamda hızlı yüklenmesini sağlayacaktır.