Temel Backlink Kriterleri

Backlink, SEO’nun mihenk taşlarından biridir. SEO’nun her alanında olduğu gibi backlink alımında da dikkat etmeniz gereken bazı temel kriterler vardır.

Siz de backlink alımında nelere dikkat edilmeli bilmiyorsanız, tamamen temelden alarak çocuğa anlatır gibi anlattığımız bu makalemizden faydalanabilirsiniz.

Daha rahat kavramanız için gündelik hayatla bağdaştırarak ilerleyelim. Sitenizi yeni bir doktor olarak düşünelim.

Temel Backlink Kriterleri

1) Alaka Düzeyi

Google, backlinki bir sitenin size referans olması olarak tanımlamaktadır. Sitenizi bir doktor olarak düşünecek olursak size bir doktorun mu referans olması iyidir, yoksa bir avukatın mı ? Elbette aynı sektör olduğu için doktor daha iyidir.

İşte alaka düzeyinde de durum budur. Sizin bir sağlık siteniz varsa size de bir sağlık sitesinin backlink vermesi, bir futbol sitesinin backlink vermesinden iyidir.

2) Ziyaretçi Sayısı

Backlink alacağınız sitenin günlük ziyaretçi sayısı da çok önemlidir. Yine doktor tiplemesinden gidecek olursak, 2 doktor arasından hastaların daha çok tercih ettiği doktorun size referans olması gibi düşünebilirsiniz.

Bir sitenin organik ziyaretçisi yüksekse o site bazı şeyleri doğru yapıyor demektir. Bu siteden de doğru bir şekilde backlink alımı yapmanız emin olun size katkı sağlayacaktır.

3) İçerik Kalitesi

Backlink alacağınız sitenin içeriklerinin doyurucu ve kaliteli olması da backlink kriterleri arasındadır. Bu maddede de 2 doktor düşünelim, birinin hazırladığı tezler ciddi anlamda kaliteli, diğer doktorun ise laf olsun torba dolsun tarzı hazırlanmış tezler. Hangisinin referans olması sizin için daha iyi olurdu ?

İşte içerik kalitesi de böyledir, Google kaliteli içeriğe sahip siteleri sever ve haliyle ödüllendirir de. Sizin de Google’ın sevdiği bir siteden backlink almanız belki Google’ın sizi de sevmesini sağlar, belli mi olur 🙂 ?

4) Analiz Sorgu Değerleri

  Moz, Ahrefs, Semrush vb. analiz sistemleri sitelerin almış olduğu backlink kalitesine göre genellikle 100 üzerinden belirli puanlar verir. Birçok insanın Google’ın değerleme sistemi sandığı DA (Domain Authority) ve PA (Page Authority) değerleri aslında Moz analiz sisteminin bir değeridir.

Bu analiz sorgu sistemlerinden yüksek değer kapmış olan sitelerden backlink almanız mantıklı olabilir. Neticede backlink değerini ölçen sistemler bunlar, link aldığınız sitenin de iyi backlinklere sahip olması önemlidir.

Yine doktor tiplemesi ile bunun da üstünden geçelim. Doktorları değerlendiren ve birçok insan tarafından verileri kabul gören bir kurum olduğunu düşünün. Yüksek puan almış doktorun size referans olması, elbette ki düşük puan olmuş doktorun referans olmasından iyi olacaktır.

Bu Değerlere Ulaşabileceğiniz Bazı Analiz Sistemleri

  • Ahrefs
  • Moz
  • Semrush
  • Majestic
  • Alexa
  • Link Research Tool

5) Sitenin Sahip Olduğu Backlinkler

Öncelikle şunu belirteyim, 4. madde ile benzer yönleri olsa da tamamen aynı şeyler değildir.

Backlink alacağınız sitenin sahip olduğu backlinkler de çok önemlidir. Elbette size yukarıda verdiğim araçlar ile backlink kalite değerini ölçebilirsiniz ancak bu işlemi kendiniz yapmanız da gerekmektedir.

SEO’da Link Wheel yani Link Döngüsü/Link Tekerleği dediğimiz olay ile tıpkı bir zincir gibi backlinkler listelenmektedir. A sitesi B sitesine, B sitesi de C sitesine link verdiyse bundan maksimum verim alan C sitesi olacaktır. Basit bir şekilde anlamış olmanızı umut ediyorum.

Bu nedenle backlink alacağınız site hangi sitelerden link almış bir incelemenizi tavsiye ederim.

Doktor örneğine dönecek olursak size referans olan doktorun da kaliteli referanslarının olması sizce önemli değil midir ?

Temel olarak sıralayabileceğim backlink kriterleri bunlar, backlink alımlarınızı bu kriterleri göz önünde bulundurarak yapmanız size hem uzun hem de kısa vadede katkı sağlayacaktır.