SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışması, web sitenize ait olan indeksleri arama sonuçlarında üst sıralara çıkarmak için yapılan site içi ve site dışı çalışmaların tamamıdır. Özellikle yeni siteler SEO çalışması yaparken dikkatli olmalıdır. Çalışmalara başlarken yapılacak hatalar telafisi olmayan sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durum otoriter sitelerde belirli bir otorite kazandıkları için kolay telafi edilebilir ancak henüz yolun başında olan işletmeler için kurtarılması mümkün olmayan sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

SEO, sizlerin de bildiğiniz gibi arama motoru optimizasyon çalışmalarıdır. Tanımın içerisinde arama motoru geçtiğinde dolayı birçok kişi web sitesini arama motorlarının gözüne girmek için hazırlar. Rank brain gibi algoritmalar sayesinde artık web sitelerin kullanıcı odaklı olmasına da dikkat edilmesi gerekiyor. Bir web sitenin sadece arama motoru ya da sadece kullanıcı odaklı yapılması çalışmaların başarısız olmasına neden olacaktır.

Dikkat! Hem yeni hem de belirli bir otorite almış web siteler, SEO çalışması yaparken hem arama motoru kriterlerini hem de kullanıcı isteklerini göz önünde bulundurarak çalışmalar yapmalıdır.

SEO kavramıyla yeni tanıştıysanız, size yol göstermesi adına vereceğimiz bilgileri dikkatlice okuyup uygulayın. Çünkü yeni sitelerle eski sitelere uygulanan SEO çalışmaları temelde aynı olsa da büyük farklar da bulunmaktadır.

Yeni Başlayanlar İçin Yeni Sitelere SEO Nasıl Yapılır?

Bu kısımda sizlere temelden başlayarak SEO çalışmalarınızı nasıl yapmanız gerektiğini anlatacağım. SEO konusunda bilgisi olanlara sıkıcı gelebilir ancak belki de doğru bildiğiniz bazı şeylerin yanlış olduğunu bu makale sayesinde öğreneceksiniz.

1. Alan Adının Seçilmesi

Düne kadar domain içerisinde anahtar kelimenin yer alması büyük etkiye sahipti. Günümüzde ise domain içerisinde anahtar kelimenin bulunması eskisi kadar büyük bir etkiye sahip değildir. Domain seçimi yaparken en çok alınan alan adının akılda kalıcı olmasına dikkat edilmelidir.

Bir alan adını aldığınız zaman web sitenize giren kişi ilgili bilgilere tekrardan ulaşmak istediğinde “ya geçen bir web siteye girmiştim onun ismi neydi bir türlü hatırlayamıyorum” demesin. Bu yüzden aşırı derecede uzun olmayan, hizmet sektörünüzle alakalı ve akılda kalıcı nitelikte bir alan adı seçimi yapın.

2. Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi

Web site kurulumunu yaptıktan sonra sıra makaleleri hazırlamaya geliyor. Makalelerinizi kesinlikle gelişi güzel bir şekilde hazırlamamanız gerekmektedir. Bunun için de web sitenizi arama motoruna tanıtmadan önce sektörünüzle alakalı anahtar kelimeleri belirleyin. Anahtar kelimeleri belirledikten sonra ilgili anahtar kelimelere göre makale listesi oluşturun ve makalelerinizi bu doğrultuda hazırlayın.

Anahtar kelimeleri bulmak için rakip analizi yapabilirsiniz. Ayrıca Google kelime planlama aracını, ahrefs ve keywordtool gibi online araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar size hem ana kelimeler hem de uzun kuyruklu kelimeler hakkında bilgi verecektir. Bu kısım makale kalite oranını yakalamak için yapılmalıdır ve kesinlikle atlanmaması gereken bir aşamadır.

3. Rakip Analizi Yapılması

Günümüzde neredeyse her alanda açılmış olan bir web site vardır. Bu yüzden hangi sektöre girecekseniz girin illaki belirli bir otoriteye ulaşmış olan rakipleriniz olacaktır. Serp sonuçlarında iyi sonuçlar alabilmek için rakip analizi yaparak işe başlamanız gerekmektedir.

Felsefeniz her zaman rakiplerinizden daha iyi şeyler yapmak olmalıdır. Ne zaman rakiplerinizden daha iyi iş çıkarırsanız o zaman otoriter web sitelerin bile önüne geçeceğinizden şüpheniz olmasın.

Rakip analizi yaparken rakiplerin sahip olduğu dış bağlantıları, en çok trafik alan makalelerini, sosyal medya paylaşım oranlarını tespit etmeye çalışın. Sizler rakiplerin trafik alan makalelerinden daha iyi makale yazarak, daha kaliteli dış bağlantılar temin ederek ve sosyal paylaşım platformlarında işletmenizin daha fazla konuşulmasını sağlayarak başarıyı yakalayabilirsiniz. Rakiplerinizi örnek alın ancak her zaman hedefiniz onlardan daha iyisini yapmak olsun.

4. Google Search Console Hesabı Oluşturulması

Google, dünya genelinde en çok kullanılan arama motorudur. Kullanım oranı %85’lere dayanmaktadır. Bu yüzden SEO çalışmalarımızın büyük bölümünü Google odaklı olarak yapmaktayız.

Web sitenizin arama motorunda görünürlüğünü arttırmak için web sitenizi Google Search Console hesabı açarak eklemelisiniz. Bu ekleme yayına soktuğunuz makalelerden arama motoru örümceklerinin kısa süre içerisinde haberdar olmasını sağlayacaktır. Siz bir makale hazırladınız diyelim. Bundan arama motorunun haberi nasıl olsun ki? Bu yüzden Google Search Console hesabı oluşturup web sitenizi buraya eklemeniz gerekmektedir.

Google Search Console sizlere ayrıca web sitenizde olan hatalar ile alakalı bilgiler de verecektir. Site eklemesi yapıp sitemap gönderdikten birkaç gün sonra, eğer hatalarınız varsa bunlar panelde gösterilmeye başlar. Tekrarlayan içerik hataları, robots.txt hataları, sitemap hataları ve kırık bağlantı hataları en çok karşılaşılan hatalardır. Kısa süre içerisinde bu hatalar hakkında bilgi sahibi olarak düzenlemeler yapıp SEO çalışmalarınızın kusursuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

5. Google Analytics Hesabı Oluşturun

Google Analytics hesabı, kullanıcı davranışlarını gözlemlemek adına kullanmanız gereken bir uygulamadır. Web sitenize hangi kelimelerle organik trafik geldiğini, hangi sayfalarda ne kadar süre geçirildiğini Google Analytics sayesinde tespit etmeniz mümkündür.

Az süre geçirilen makaleleri, kalma süresi az olan makaleleri tespit edip bunları daha kaliteli hale getirerek web site oturum süresinin artmasını sağlayabilirsiniz. Bu çalışma kullanıcı deneyimini arttırmak adına önemlidir. Web sitenizde kullanıcı deneyimi ne kadar iyi olursa SEO çalışmalarınız o kadar iyi demektir. Bu da arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar almanız anlamına gelir.

6. Anahtar Kelime Yoğunluğu

Yaptığım gözlemlemelere göre kullanıcı deneyimi yüksek olan makalelerde anahtar kelime yoğunluğunun %2 değerini geçmemesi gerektiğini belirledim. Bir makale içerisinde aşırı anahtar kelime kullanımı varsa yani %2 değerinin üstünde kullanım söz konusuysa bu durum arama motoru örümceklerinin ilgili makaleyi spam olarak işaretlemesine neden olur.

Makalelerinizin spam olarak işaretlemesini istemiyorsanız sizler de %2 oranını geçmemeye özen gösterin. Oranı hesaplarken zorlanıyorsanız ve wordpress kullanıcısıysanız Yoast eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklenti sizlere oran hesaplama ve diğer SEO ayarları konusunda yardımcı olacaktır.

7. SEO Uyumlu URL Kullanımı

Makale alaka düzeyini arttırmayı sağlayan diğer bir husus SEO uyumlu URL kullanımıdır. Makalelerinizin URL kısmını akılda kalıcı olacak şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Aşağıda bunu daha iyi anlamanız için sizlere iki örnek kullanımı sunmak istiyorum.

Yanlış kullanım: seoatolye.com/4455778LLDSEO
Doğru Kullanım: seoatolye.com/yeni-siteler-icin-seo

Makale URL kısmında hedef anahtar kelimelerin yer alması, arama sonuçları sıralamasında daha iyi konumlar almanızı sağlayacaktır. Bu yüzden kalıcı bağlantı ayarlarını doğru kullanım örneğinde olduğu gibi yapmaya özen gösterin.

8. H1, H2, H3 Heading Etiketi Kullanımı

H1, H2, H3… Gibi etiketlet başlık etiketleridir. Bu etiketler bir makalenin okunabilirlik derecesini arttıran kriterlerdendir. Belirli alt konulara sahip makaleleriniz varsa UX (kullanıcı deneyimi) değerlerini arttırmak için H1, H2 ve H3 gibi başlık etiketlerini kullanmaya özen gösterin.

H1 etiketi, her makalede olması gerekmektedir. Arama sonuçlarında yer alan başlıklar makale içerisinde yer alan H1 etiketine göre belirlenir. Bu etkisinden dolayı tüm makalelerde en az 1 adet H1 etiketi olmalıdır. Konu alt alanlara bölünüyorsa diğer başlık etiketleri de kullanılarak bir hiyerarşi oluşturulmalıdır. Bunu bir örnekle açıklarsam daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

  • H1: Yeni Siteler İçin SEO çalışması Nasıl Yapılır?
  • H2: Yeni Başlayanlar İçin Yeni Sitelere SEO Nasıl Yapılır?
  • H3: Alan Adının Seçilmesi
  • H3: Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi
  • H3: Rakip Analizi Yapılması

Yukarıda yer alan örnekte olduğu gibi sizler de belirli bir hiyerarşi oluşturarak makalelerinizde heading etiketlerini kullanıp başarıyı yakalayabilirsiniz.

9. Popüler İçerik Girilmesi

Web sitenizin belirli bir otorite kazanması için organik trafik çekebileceğiniz, aranma hacmi yüksek olan popüler içerik girişi yapmanız gerekmektedir. Google Trends gibi online araçları kullanarak an itibariyle popüler olan konuların neler olduğunu öğrenebilir ve bu doğrultuda içerikler oluşturabilirsiniz.

Hazırladığınız içeriklerin ayrıca uzun süre boyunca aranacak olmasına dikkat edin. Belirli bir zaman aralığında aranıp daha sonradan popülerliği giderse bu içerik çöp haline gelecek ve site kalitenizi düşürecektir. Bundan dolayı özellikle sürekli aranması olan Evergreen Content içeriklere odaklanmaya özen gösterin.

Örneğin “17 Eylül Tarihinde Okullar Tatil Mi?” içeriği yerine “Okullar Ne Zaman Tatil Olur?” şeklinde bir içerik oluşturmanız daha uzun süre boyunca organik trafik elde etmenizi sağlayacaktır.

10. Multimedya Kullanımı

Makale içerisinde kullanılan video ve görsel öğeler, site içerisinde kalma süresini arttırmaktadır. Yani hemen çıkma oranını azaltmak için makalelerde mültimedya kullanımı önemlidir.

Yeni site sahiplerinin özen göstermesi gereken bir konu olsa da kesinlikle otoriter site sahipleri de mültimedya kullanımına özen göstermelidir. Dünya genelinde yeni kabul edilen telif hakkı yasasından dolayı mağdur olmamak için kesinlikle özgün görsel ve videolar kullanılmalıdır.

Görsel eklemesi yaparken görsel optimizasyonuna da dikkat edilmelidir. Görsel alt metinlerinde anahtar kelimenin geçirilmesi daha iyi sıralama almanıza yardımcı olacaktır. Bu etkisinden dolayı sadece kullanıcı deneyimini arttırmak için değil aynı zamanda iyi sıralama almak için de mültimedya kullanımı önemlidir.

11. Dış Bağlantı Alımı

SEO çalışması yapan kişilerin en çok hataya düştüğü aşama dış bağlantı alımıdır. Sizler de SEO çalışmalarına yeni başladıysanız bu aşamada aşırı derecede dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Pagerank arttırmaya yönelik çalışmalar yaptığınız arama motoru örümcekleri tarafından anlaşılırsa bu durum ceza almanıza neden olacaktır. Bir site manüel ceza aldıktan sonra eski konumunu yakalaması aşırı derecede uzun sürmektedir. Emeklerinizin ziyan olmaması için dikkatli olmanızda fayda var.

Dış bağlantı alımı yaparken doğal olmaya özen gösterilmelidir. Bu yüzden sürekli bir anahtar kelimeye bağlantı edinmekten ziyade anahtar kelimenin varyasyonları çeşitlendirilmelidir. Ayrıca açık URL şeklinde bağlantı alınması en doğal görünen bağlantı alımı türüdür.

Bağlantılarınızın tek tip olmaması gerekmektedir. Yani bir web site sürekli olarak blog ya da sürekli olarak news kaydı olan haber sitelerinden bağlantı ediniyorsa bu durum bir maniplenin olduğunun açık göstergesidir. Algoritma cezalarına takılmamak için bağlantı türlerini çeşitlendirin. Örnek olarak aşağıdaki hiyerarşiye göre alım yapabilirsiniz.

1 blog – 1 forum- 2 profil – 1 news – 1 pdf vb.

Bağlantı alımlarınızı yukarıdaki gibi şekillendirebilirsiniz. Ayrıca ilk bağlantılarınızı alırken PA DA değeri yüksek olan yerlerden alım yapmayın. Hiçbir web site daha yeni açılmış olan basit bir siteye böylesine güçlü bağlantı vermez. Doğal görünmek için web sitenize yakın DA PA değerlerine sahip yerlerden bağlantı edinmeye başlayın. Daha sonraki aşamalarda yüksek değerlere sahip olan yerlerden alım yapabilirsiniz. Alımları aşırıya kaçmadan yapmanızı tavsiye ederim.

12. Web Site Açılış Hızı

Google tarafından yapılan yeni algoritma güncellemesiyle birlikte web site açılış hızı bir sıralama kriteri haline geldi. Bu etkisinden dolayı web sitenizin açılış hızının 3 saniyenin altında olmasına özen gösterin.

Aşırı CSS ve JS kullanımı, boyutu yüksek görsellerin kullanımı gibi şeyler safa açılış hızının düşmesine neden olmaktadır. Eğer web sitenizin açılış hızı 3 saniyenin üstündeyse öncelikli olarak bu saydıklarımı optimize etmeye çalışın. Google Chrome araçlarından olan lighthouse, sizlere gerekli optimizasyonları yapma konusunda yardımcı olacaktır.