Pogo Sticking Nedir? Yapılan SEO Hataları Nelerdir?

Pogo Sticking, bir okuyucunun arama sayfası üstünden bir web siteye girmesi ve 10 saniyenin altında bir sürede ilgili sayfayı terk etmesi olarak tanımlanır. Birçok kişi Pogo Sticking nedir sorusu sorulduğu zaman hemen çıkma oranı şeklinde kısa bir tanımlama yapsa da hemen çıkma oranı ile Pogo Sticking eyleminin birbirinden farklı olduklarını söyleyebiliriz.

Hemen çıkma oranı (bounce rate), bir sayfayı ziyaret eden kullanıcı oranı olarak tanımlanır. Okuyucu arama sayfası üstünden ilgili sayfaya girer ve site içerisinde yer alan başka sayfaları gezmeden alacağı bilgileri aldıktan sonra çıkış yapar. Sadece tek sayfayı ziyaret edip çıkış yapan kullanıcıların tüm kullanıcılara oranı bizlere bounce rate olarak bilinen hemen çıkma oranını verir.

Pogo Sticking, hemen çıkma oranına benzerlik gösterse de temelde büyük farklıları içerisinde barındırır. Pogo Sticking durumundan söz edebilmek için kullanıcının arama sayfası üstünden içeriğe giriş yapması ve 10 saniyenin altında bir sürede arama sayfasına geri dönmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu durum arama motoru örümceklerine negatif sinyallerin gitmesine neden olur ve sıralama kaybı yaşadır. Arama motorları bu durumu okuyucunun aşırı derecede memnuniyetsiz kalması olarak tanımlar ve sıralama kaybı yaşamanıza neden olur.

Pogo Sticking SEO Açısından Neden Tehlikelidir?

Pogo Sticking eylemini gerçekleştiren kullanıcı sayısı azsa bu durum negatif bir etkiye neden olmaz. Ancak tüm kullanıcılar ele alındığında Pogo Sticking eylemi çok sayıda kullanıcı tarafından gerçekleştirilirse bu SEO açısından kötü durumların oluşmasına neden olur.

Dünya genelinde yer alan tüm arama motorlarının asıl amacı kullanıcılara alaka düzeyi yüksek içerikleri ulaştırmaktır. Büyük bir kullanıcı kitlesi bir sayfaya girip 10 saniyenin altında bir sürede burayı terk ediyor ve arama sayfasına dönüp başka sayfalara bakmaya devam ediyorsa ilgili durum o sayfadaki içeriklerin okumaya değecek düzeyde olmadığı şeklinde yorumlanır.

Bu durum arama motoru örümcekleri tarafından sürekli olarak gözlemlenirse sıralama kaybı yaşanması kaçınılmaz bir sondur. SEO çalışmalarınız ne kadar kaliteli olursa olsun eğer Pogo Sticking sıklıkla tekrarlanan bir eylemse başarılı olmanız mümkün değildir.

Pogo Sticking SEO Hataları ve Çözüm Yolları

Pogo Sticking eylemlerinin sıklıkla tekrarlanmasına neden olan çeşitli SEO hataları vardır. Bu durum sıklıkla yaşanıyorsa kullanıcılar web sitenizin bir şeyinden hoşlanmıyor demektir. Sizler her ne kadar her şeyi kusursuz bir şekilde yaptığınızı düşünüyorsanız düşünün. Okuyucular memnun kalmamaya devam ettiği müddetçe Pogo Sticking sizi sıralamalarınızdan etmeye devam edecektir.

1. İçerik Sorunları

Hazırlanan içeriklerin başlık ya da meta açıklamayla uyuşmuyor olması, okuyucuların memnuniyetsizliğindeki en büyük nedendir.

Örneğin ücretsiz backlink nasıl alınır şeklinde başlık ve meta açıklaması olan bir makale olsun. Okuyucu makaleye girdiği zaman ücretli backlink satışına dair bilgilere ulaşırsa başlık ve meta açıklaması uyumsuzluğundan dolayı okuyucu memnuniyetsiz kalır ve ilgili içeriği terk edere Pogo Sticking eylemine neden olur.

Aynı şekilde içeriklerin spam olması da Pogo Sticking yaşanmasına neden olan bir durumdur. Makale başlığında SEO yapmayı sağlayan 5 yöntem yazsın ama içeriğe girildiği zaman okuyucu sadece 1 paragraflık bilgiyle karşılaşsın. Sizce bu durum okuyucuyu memnun eder mi? Şahsen ben böyle bir makaleyi sadece 2 saniyelik bir süre zarfında terk ederim. Kitlenizde böyle düşüneceğinden dolayı makalelerde spam teknikler kullanmamaya özen gösterin.

İçeriği okumakta zorlanmak da kişinin içeriği terk etmesine neden olan bir durumdur. İçerik oluştururken imla kurallarına özen gösterilmelidir. Ayrıca anlatımın akıcı olması ve okuyucuyu içine çekmesi de Pogo Sticking yaşanmaması adına önemlidir.

İçeriklerin site alanıyla alakasız olması da okuyucuların güvensizlik duymasına neden olur. Örneğin bir SEO sitesinde melemen tarifinin olması ne kadar güzel karşılanabilir ki? Alan adıyla uyumsuz olan içeriklere yer vermeyerek Pogo Sticking oluşması engellenebilir.

2. Web Site Yükleme Hızı Sorunları

Yapılan incelemelere göre okuyucuların bilgilere maksimum 3 saniye içerisinde ulaşmak istedikleri tespit edilmiştir. Bir web site eğer 3 saniyeden daha fazla bir sürede yükleniyorsa bu durum okuyucunun ilgili bağlantıdan çıkıp arama sayfasına gitmesine ve farklı sayfaları incelemesine neden olur. Kişi daha içeriklere ulaşmadan böyle bir eylemde bulunduğu için Pogo Sticking gerçekleşir.

İçerikleriniz ne kadar kaliteli olursa olsun eğer sayfa yükleme hızı düşükse Pogo Sticking eylemi mutlaka gerçekleşir. Böyle bir durumla karşılaşıp SEO anlamında başarısız olmak istemiyorsanız sayfa yükleme hızınızın 3 saniyenin altında olmasına özen gösterin.

3. Pop-up Pencereleri

Kullanıcının bilgiye ulaşmasını zorlaştıran her adım, kullanıcının sinirlenip sayfayı terk etmesine neden olur. İçerik sayfasını komple kaplayan pop-up pencereler bu durumun yaşanmasında aşırı derecede etkilidir. Eğer pop-up reklamlar kullanıyorsanız bunlardan hemen kurtulun. Bu tarz uygulamalar Pogo Sticking yaşanmasına ve sıralama kaybının olmasına neden olacaktır.

4. Mobil Uyumlu Tasarım

Mobil cihazların her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılması mobil trafiğin masaüstü trafiğine oranla artmasına neden olmuştur. Bir web sitenin sahip olduğu tasarım eğer mobil uyumlu değilse bu durum kullanıcı deneyiminin düşmesine neden olur.

Ayrıca mobil üstünden giriş yapan bir kullanıcı tasarım mobil uyumlu olmadığı için verilen bilgileri okumakta zorlanır ya da hiç okuyamaz. Bu yüzden ilgili içeriği terk edip farklı arayışlar içerisine girer. Pogo Sticking eyleminin oluşmasına neden olan mobil uyumsuz tasarım, ciddi sıralama kaybı yaşamanıza neden olur.

5. Otomatik Oynayan Videolar

İllaki videoların otomatik bir şekilde aktif olduğu web sayfaları görmüşsünüzdür. Hele ki bir de cihazınızın sesi aşırı derecede açıksa birden gelen yüksek ses ister istemez ilgili sayfadan çıkmanıza yani geri tuşuna basmanıza neden olur. Bu da Pogo Sticking yaşanmasında etkilidir.

Kullanıcılara otomatik çalışan videoların sunulması bir nevi kullanıcıları videoyu izlemeye zorlamaktır. Okuyucuya baskı yapmanız psikolojik olarak ters tepkiye neden olur ve içerikleriniz ilgi görmez. Böyle bir olayla hiçbir SEO uzmanı karşılaşmak istemediği için kesinlikle otomatik oynayan video kullanımından uzak durun.